224 Rocznica Rzezi Pragi

W dniu 4 listopada w Katedrze św. Floriana odbyła się msza święta upamiętniająca wydarzenia sprzed 224 lat zwane Rzezią Pragi, której przewodniczył ks. bp Romuald Kamiński - biskup Warszawsko-Praski.
Ks. biskup zaapelował o wyciągniecie wniosków z historii i zrobienie rachunku sumienia z powinności wobec ojczyzny.

Dlatego ważne jest, żeby rozumieć co jest w tym budowaniu niepodległości, trwaniu w niepodległości, ważne. O sprawiedliwości wspomniałem, o pokoju, o jedności, o życzliwości, o wzajemnej miłości, o przebaczaniu, o wspomaganiu jeden drugiego na tej drodze wiodącej przez życie ...

Bezpośrednio po Mszy Świętej, o godz. 13.30 odbył się koncert autorski przygotowany przez Huberta Giziewskiego i Harmonium Consulting.
Na koncert złożyły się opracowania następujących utworów:

• J. S. Bach / F. Busoni - Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659
  • J. S. Bach / Myra Hess - "Jesus bleibet meine Freude" BWV 147
  • G. Faure – Requiem d-moll op. 48
  • W. A. Mozart – Requiem – d-moll KV 626 (Recordare i Lacrimosa)

Po koncercie uczestnicy uroczystości przeszli w Marszu Pamięci z Katedry Warszawsko-Praskiej pod Krzyż Ofiar Rzezi Pragi 1794 roku  u zbiegu ulicy  Jagiellońskiej  i Alei  Solidarności. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, poczty sztandarowe, w tym poczty z naszej szkoły w składzie

-  Dominika Kołakowska

- Antoni Oksztul

- Bartosz Sławecki

- Bartosz Larenta

- Maja Tymińska

- Natalia Gierasińska

- Paulina Młynarska

- Mateusz Nowak

oraz warszawiacy, chcący oddać hołd poległym rodakom.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4 listopada 1794 roku rosyjskie wojska nacierające na warszawską Pragę, pod dowództwem Aleksandra Suworowa, po przełamaniu oporu obrońców dokonały masakry ludności cywilnej Pragi. Rosjanie zamordowali około 20 tysięcy osób – dzieci, kobiety, cywilów, osoby starsze i duchownych. Dla Polaków był to tragiczny finał ostatniego starcia Insurekcji Kościuszkowskiej. Tym brutalnym atakiem Rosjanie otworzyli sobie drogę do stolicy, która 9 listopada została zajęta. Rok później 24 października 1795 r. nasza Ojczyzna zniknęła z mapy Europy na 123 lata.

Cześć mieszkańcom Pragi i żołnierzom, którzy zginęli za naszą Ojczyznę!

Opiekunowie pocztów:

Daniela Komosa i Marek Strzeszewski